Smutek, depresja, niepokój
grudzień 12, 2012

Pani Joanna od dzieciństwa była bardzo ambitna i osiągała bardzo dobre wyniki w szkole i na studiach, ale zawsze kosztem dużych napięć. Codziennie towarzyszył jej stres związany z testami, egzaminami. Okres studiów był dla niej bardzo trudny. Stawiała sobie wysokie wymagania i uważała, że inni też od niej tego oczekują.

Po studiach rozpoczęła pracę na wysokim stanowisku, wyszła za maż i urodziła córeczkę. Po porodzie czuła się przygnębiona, czasami płakała. Przesz kilka tygodni czuła silne napięcie oraz lęk.  Po roku zdecydowała się wrócić do pracy.  Obowiązków w domu i pracy znacznie przybywało. Pani Joanna czuła, że powinna im wszystkim sprostać. Zaczęła się obawiać czy sprosta obowiązkom zawodowym. Czuła, że nie wykonuje wszystkich zadań prawidłowo, bała się, że zostanie zwolniona.  Robiła się coraz smutniejsza, rano odczuwała duży niepokój. Przestała pracować, czas spędzała leżąc w łóżku lub chodząc bezcelowo po mieszkaniu. Każda nawet najprostsza czynność stawała się problemem. W ciągu ostatnich 2 miesięcy schudła ponad 7 kilogramów. Miała trudności ze skupieniem uwagi, nie potrafiła czytać ani oglądać telewizję. W tym czasie pojawiły się myśli samobójcze. Według niej stawała się ciężarem dla swojej rodziny. Z tego powodu odczuwała poczucie winy. Czuła się osoba bezwartościową, niepotrzebną. Rodzina bardzo niepokoiła się o stan pani Joanny. Ona jednak przekonywała ich, że jej ocena siebie i sytuacji jest prawdziwa. Przytaczała różne dowody potwierdzające jej opinię, Czasami rodzina jej wierzyła i zgadzała się z jej opinią. Pani Marzena doświadczała coraz intensywniejszych myśli samobójczych. Po rozmowie z Mężem zgodziła się na wizytę u psychologa. Specjalista rozpoznał u pani Joanny depresję z silnym niepokojem.
Terapia obejmowała cotygodniowe spotkania z psychologiem oraz rzadsze spotkania z psychiatrą.  Poza przyjmowaniem leków wdrożona została terapia mająca na celu zredukowanie objawów depresyjnych oraz lękowych, wyposażenie pani Joanny w narzędzia lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Czym jest depresja?
Depresja to zwykle wiele dolegliwości psychicznych oraz fizycznych występujących jednocześnie.  Popularnie mówimy o tym, że “wpadliśmy w dołek”, lub “mamy doła”. jest ot obrazowe przedstawienie pogorszenia naszego funkcjonowania. Nie na powierzchni – w normie – a w dole czyli negatywnie, źle, smutno.
 
Obniżony nastrój – czyli główna cecha depresji to długotrwałe poczucie smutku, przygnębienia, Brak umiejętności cieszenia się, martwienie się wszystkim, odbieranie świata w czarnych kolorach.  Obniżony nastój łączy się z myślami depresyjnymi. Dotyczyć mogą siebie, otaczającego nas świata, naszej przyszłości.

Inne objawy depresji to:
•    utrata dotychczasowych zainteresowań
•    zaburzenie napędu psychoruchowego (np. spowolniona motoryka oraz procesy poznawcze)
•    pogorszenie koncentracji
•    utrata poczucia własnej wartości
•    poczucie winy
•    myśli i próby samobójcze
•    zaburzenia snu, np. wczesne budzenie się rano
•    zaburzenia odżywiania
•    zobojętnienie
Jeżeli zauważyłeś/aś u siebie (lub u bliskiej Ci osoby) podobne objawy, które utrzymują się przez pewien czas – zadzwoń do specjalisty.  Umów się na pierwsze spotkanie. Sprawdź! Chroń siebie i bliskich przed depresją.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!